האם מומלץ לכבס בגדי סנובורד?

אחרי קריאה (וכתיבה) של כמעט 10 שנים בפורומי סנובורד בישראל ובחו"ל, אחת השאלות הכי תכופות שנתקלתי בהן הייתה האם כדאי לכבס את בגדי הסנובורד או הסקי. לפני מספר שנים, כשהייתי מעט צעיר יותר ועם יותר זמן פנוי, עשיתי עונה באורגון, ארה"ב והחלטתי לבדוק את הענין. כיוון שעבדתי באתר סקי הייתה לי גישה לציוד דמו שונה והיו לי גם לא מעט סטים של בגדים שגלשתי איתם והחלטתי לבדוק האם יש אמת בהמלצה או לא.
אתחיל מהתשובה: לא. לא כדאי לכבס את בגדי הסנובורד שכן הבידוד והאטימות ייפגעו. מיד גם אסביר מדוע.

למה לכבס בגדי סנובורד?

מספר רב של פעמים שאלתי גולשים למה להם לכבס את בגדי הסנובורד. התשובה ברוב המקרים הייתה שהבגדים מלוכלכים/הזיעו בהם והיו גם כאלה שזה היה מין ריטואל קבוע אצלם. מאידך, באותה תכיפות, היו מגיעים לדיונים גם המופתעים. אותם פעורים שאלו מדוע הבגדים שהם קנו לפני חודשיים כבר לא אטומים למים. אישית, אני לא מוצא הגיון של ממש בכיבוס של מעילים ומכנסיים ומהסיבה הפשוטה שהם לא מסריחים ולא ממש מתלכלכים, ואחרי איוורור של מספר שעות הם כמו חדשים. המכנסיים האחרונים שירתו אותי כ-5 שנים, אחרי מאות ימי גלישה, והם עדין במצב סביר. בלוי, אבל סביר. כך או כך, כל אחד וסיבותיו הוא.

הבעיה בכביסה, גוטה

הסיבה העיקרית לעובדה שבגדי סנובורד נהרסים בכביסה היא במבנה החומר האוטם, או במקרים ויש ממברנה, אז הבמבנה שלה גם. חלק ניכר ממכנסי הסנובורד הזולים, לרוב אלו ברמת אטימות של 7,000 מ"מ ופחות לרוב יהיו נטולי ממברנה ויהיו מצופים בחומר אוטם ומעליו שכבת טפלון להגנה. זהו סוג המכנסיים הרגיש ביותר לכביסה וכבר לאחר 2-3 כביסות לא יהיו אטומים כיאות והתחת יהיה מאוד לח אם במידה ויושבים עליהם זמן מה על השלג. מכאן, לא מומלץ לכבס אותם.
במכנסיים יקרים יותר, אלו בעלי רמת אטימות של מעל 7,000 מ"מ לרוב תהיה ממברנה אוטמת פנימית. היא פחות רגישה לכביסה, אך רמת האטימות בהחלט נפגעת. חלק מהיצרנים מבטיחים שרמת האטימות של המכנס למשל תשאר 70% מהרמת האטימות המקורית, אני יכול להעיד שהעברתי כביסה (כ-5 פעמים) מכנס של חברת Columbia מדגם Titanium מהדגמים שלפני כ-6,7 שנים, ונרטבתי איתם בגשם ביום רטוב.
גם מכנסי גורטקס רגישים לכביסה ומאבדים די מהר את האטימות שלהם לאחר מספר של כביסות.

הפתרון

למרות שההמלצה החד משמעית שלי היא לא לכבס בגדי סנובורד, אין פה באמת פתרון אבסולוטי. חלק יעדיפו לכבס למרות שהדבר פוגע באטימות, ואחרים לא יכבסו וישמרו על הבגדים שלהם לאורך זמן. מניסיון, במידה ומאווררים את הבגדים כמו שצריך, לא נשארים בהם שום ריחות לא נעימים. עברו אצלי יותר מ-10 זוגות מכנסיים ב-5 שנים האחרונות ומעולם לא כיבסתי יותר את הבגדים אלא רק איווררתי ועד היום לא נתלקתי בפריט אחד שהיה מסריח.
מי שנוטה להתלכלך רצוי שישקול גם ביגוד בצבעים כהים, כאלו שיהיו פחות רגישים לכתמים. במידה ונדבק בוץ, אפשר בקלות להוריד אותו עם מברשת עדינה ומעט מאוד מים.

חומרי שחזור אטימות לבגדים

כיוון שיש לי ביגוד גורטקס שהוא ממש לא זול התעניינתי מה קורה בתחום הזה. חיפוש קצר יעלה מגוון של חברות שמייצרות חומרים "משחזרי אטימות" כשבראשון חברת Nikwax שאף חתמה על שת"פ עם חברת גורטקס, וזאתי מעודדת את הצרכנים לכבס ואחרי זה לשים את החומר לשיחזור. גם פה אתחיל מהסוף, למי שיש כסף מיותר לבזבז – מוזמן לקנות את המוצרים האלה. אחרת, חבל לחלוטין על הכסף. לפני כ-3 שנים חברתי לעונה נוספת באורגון, ואני וחבר עשינו ניסוי משותף. לו היה סט בגדי גורטקס שהוא היה מכבס פעם בשבועיים, ואני את הסט שלי לא כיבסתי כלל. יצא לנו לעבוד כמה פעמים בגשם (אורגון, בכל זאת) והבחור היה נרטב עד התחתונים (לצערי הייתי עד לדבר). הבגדים שלי החזיקו מעמד רוב היום ולקראת סופו אני גם התחלתי להרטב קלות, אך לא ברמה של של החבר שלי.
יצא לי לדבר עם כמה אנשים מהתחום ושאלתי אותם אם האם להם השטות הזאת עבדה, וכולם אמרו שלא, לרמות שהם פעלו אחד לאחד לפי ההוראות.

פסיכולוגיה צרכנית בשקל תשעים

היצרניות השונות של בגדי הסנובורד הן חברות מסחריות למטרות רווח. על מנת להתקיים ולהמשיך לפתח ולייצר בגדים חדשים וטכנולוגיות חדשות הן מן הסתם צריכות מימון לזה. מפה, עליהן למכור כל הזמן עוד ועוד ועוד. בשלה הזה נכנסים לתמונה אנשי שיווק בכירים ומחליטים על אסטרטגיה – כיצד להמשיך ולשווק את המוצרים שלנו, או במילים אחרות – כיצד נכנשע את הצרכנים לקנות כל הזמן את המוצרים החדשים ולזנוח את הישנים. בצד הפרקטי, העסקנים והמוכרים השונים לרוב נופלים למאמצי השיווק הללו ופשוט זורמים עם זה מבלי הלטיל כל ספק באמיתות הענין. מפה נוצר מצב שהצרכן משכנע לקנות את המוצר, למרות שיש לו אותו כבר, שמשתכנע שהמוצר הישן הוא לא ממש לא טוב ולא ראוי לשימוש.
גם בנושא הכביסה היצרנים השונים נגעו – חלק מהיצרנים טענו שאטימות הבגד תשאר ברמה של 70%, כשברור מראש ליצרנים שאחרי כמה כביסות האטימות תפגע והם, הצרכנים, יצטרכו לקנות מוצר חדש – את המוצר החדש שלהם.
גם במקרה Nikwax המצב דומה. מדובר על שת"פ מסחרי בין שתי חברות מסחריות. גורטקס צריכה כל הזמן למכור ולמכור בגדים על מנת להתקיים, וניקוואקס גם כן. גורטקס כשלעצמו הוא האולי הבד הכי איכותי והכי עמיד כשלעצמו ולאורך שנים במידה ולא מכבסים אותו, וברור הרי שחברה מסחרית לא יכולה להרשות את העובדה שאנשים יקנו את המוצרים שלה אחת ולתמיד ולא כל הזמן, כי אחרת היא תסגר, ומפה נוצר השת"פ הזה. גם במקרה ניקוואקס מדובר על המון שיווק פסיכולוגי. כי תכל'ס, ביננו, מי לא היה רוצה לכבס את בגדי הסנובורד אחרי כל גלישה, כמו שמכבסים ג'ינס? כולנו. מפה, לשכנע את הציבור מדוע כן כדאי לכבס בגדי גורטקס ואז להשתמש בתכשיר הזה – היא קלה במיוחד. הצרכן מצידו משתכנע ואומר לעצמו שאכן השקעתי המון כסף במוצר איכותי, אבל אם חברת גורטקס אומרת שמותר – אז אין בעיה. כולם מרוויחים מהמצב הזה – חוץ מהצרכן. הצרכן אחרי זמן מה ייצטרך להשקיע שוב כסף רב בקניית מוצרים וחוזר חלילה.
פגשתי לא מעט אנשים מבוגרים שהיו גולשים עם בגדי גורטקס מהאייטיז או הניינטיז בצבעים הזויים. שאלתי פעם כמה מהם אם לא נמאס להם מהמעילים והמכנסיים הישנים האלה והאם הם לא רוצים להתקדם למשהו עכשווי. הם טענו מצידם שהבגדים עובדים. הם אטומים, נושמים ועובדים כמו שצריך כבר למעלה משני עשורים כמעט. שאלתי אותם אם הם מכבסים אותם, וכולם אמרו שלא. מאווררים, ואז תולים בגראג' או במחסן או בארון עד השימוש הבא וזהו.

מסקנה

לסיכומו של ענין, איש איש הישר בעיניו יעשה. אך עדין, לא אמליץ על כביסה למי שרוצה לשמור על הבגדים שלו לאורך זמן ולא להשקיע ולבזבז כסף על ביגוד חדש. כדאי לא לשכוח שמאחורי מוצרי הנוחות השונים תמיד נמצאים קמפיינים שיווקיים שלרוב מאוד אוהבים לגעת בנקודות רגישות או סמי-הגיוניות. תמיד כדאי לעצור, לחקור באינטרנט, לקרוא מידע והשכיל וזאת בכדי להגיע תמיד להחלטה הצרכנית הכי נכונה ונבונה – ולאורך זמן.

Share Button

כתיבת תגובה